Single Blog

Seo Nedir?

Genel

Seo nedir, arama motoru optimizsayonu ne için yapılır, nasıl arama motoru optimizsayonu yaparız gibi fazlaca sorular geliyor müşterilerimizden. Seo yapmanın kolaylıkları nelerdir diye merak ediyorsunuzdur eminiz. Konuyu arama motoru optimizasyonuna meraklı kişiler açısından daha kolayca anlaşılır hale getirebilmek maksadıyla aklımızdan geçenleri paylaşarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Arama motoru optimizasyonu yani İngilizce isminden kısaltılmış hali ile SEO (search engine optimization); web sitelerini aratarak bulduğumuz güncel arama motorlarında (en çok bilineni google) üst sıralarda görünmek, yüksek sıralarda görünmekle kalmayıp bu işin otoritesi gibi durmak maksadıyla yapılan çeşitli biçimdeki tekniklerle, şirinliklerle (arama motorlarına şirin görünmek çok mühim) doğal arama sıralamasında, doğal arama sonuçlarında yükselerek kolaylıkla bulunmayı hedeflediğimiz çalışmalar topluluğudur.

Seo çalışmalarını iki kola ayırabiliriz. Birincisi web sitelerini yaparken uygulanmakta olan öncelikli yapı iç arama motoru optimizsayonu dediğimiz site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sayfalarını mantık çerçevesinde birbirleriyle bağlayarak arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini tanıtmaktır. Buna iç arama motoru optimizsayonu; yani, internet sitesi içinde yapılandırılmış arama motoru optimizsayonu uyumu diyoruz. İç arama motoru optimizsayonu uygulamasında internet sitesinde başlık alanı (title), açıklama bölümü (description) alanları ilgili cümlelerle bezenerek oluşturulmalı, kullanılacak olan resimlerin alt etiketleri doğru tanımlanmalı ve internet sitesi içeriğinin benzersiz içerikle donatılmış olması mühimdir. Arama motorlarına ait örümcekler web sayfanıza eriştiğinde başlıca yollar izleyerek web sitenizi kayıt altına alarak ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmasını sağlar. Web siteleri yapılandırılırken bu yapının kurgulanması, uygulanması ve yayın hayatına bu biçimde girmesinde yarar var. Web sayfası güncel arama motoru optimizsayonu teknikleri ile düzgün şekilde kurgulanmışsa, arama motoru botları web sayfasına eriştiklerinde sıkıntı yaşamadan alıştıkları sistem çerçevesinde internet sayfalarınızı kolayca kayıt altına alacaklardır ve buda web sitenizin yüksek puanlar alarak sıralamada üst sıralara yürümesine olanak sağlayacaktır. Ancak bütün bunlardan daha önemlisi içeriktir, internet sayfanızda oluşturduğunuz anlamlı içerikler sayesinde (özgün içerik olmalı) SEO skorunuzu rahat bir şekilde artıracaksınız.

İkinci olarak dış arama motoru optimizsayonu dediğimiz uygulama şekli vardır ve iç arama motoru optimizsayonu uygulamasından çok değişik bir uzmanlık alanı gerektirir. Dış arama motoru optimizsayonu uygulamasında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılması gerekli olan uygulama şeklidir. Fakat ülkemizde arama motoru optimizsayonu çalışmaları yapan bazı şirketler web sitenize cüzi fiyatlarla SEO yapıyoruz hatta en iyisini biz yapıyoruz diyerek size söylemlerde bulunabilirler; açıkçası bu söylemlere hemen aldanmamakta yarar var. Site dışında uygulanmakta olan tekniklerde dikkat edilmesi gerekli olan noktalar bulunur, bu ayrıntılara dikkat edilmediği takdirde internet siteniz geri dönüşü olmayacak biçimde kara listeye girebilir ve bir daha asla arama sonuçlarında görüntülenmeyebilir. Site dışında yapılacak backlink çalışmaları ile web sitenize çıkışlar sağladığımız dış arama motoru optimizsayonu tekniğinde en doğru uygulama doğal bir şekilde link çıkışları edinmek ve anlamlı kelimeleri tercih ederek sektörünüze hitap edecek kelime varyasyonlarına link çıkışı uygulayarak ilgili kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. Şunu unutmamalısınız; en etkili arama motoru optimizsayonu doğru ziyaretçinin web sitenizle buluşması ve arzu ettiği doğru bilgiyi sayfanızda bularak sitenizde uzun süreler geçirmesidir.

Tekrar üstüne basarak belirtiyoruz; SEO çalışmalarında evvela dikkat edilmesi gerekli olan şart doğal olmasıdır. Asla Google amcanın sevmediği tarzda hareketlerde bulunmayın. Web sitenizi arama motoru optimizsayonu tekniklerine uyumlu kodlayın, iç arama motoru optimizsayonu kurgusunu doğru yapılandırın, özgün içerikler kullanın ve dış arama motoru optimizsayonu uygularken lüzumsuz yere backlink alımı yapmayın. Peyderpey dış link kazanımlarıyla web sitenizi besleyerek doğal biçimde yükselmeler sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

WhatsApp