Sitemap (Site Haritası) nedir?

Tuğra Web Tasarım > Web > Sitemap (Site Haritası) nedir?
Sitemap Site haritası

Hem arama motorları hem de kullanıcılara yardımcı olmak için tasarımı yapılmış ve internet sitesinin düzenlenmiş tüm içeriğini gösteren hiyerarşik listelere Sitemap (Site haritası) denir. Site haritası, kullanıcılar için internet sitesi içerisinde yer alan (bağlantılar dahil) sayfaları gösteren bir HTML dosyası iken arama motorları söz konusu olduğunda da arama motoru tarayıcılarının sitedeki tüm sayfaları dizine koymalarına yardımcı olan Xml dosyasıdır.

Bir sitemap, web sitesini ziyaret etmiş kullanıcının aradığı bilgiyi site içerisinde gezinmeden bulmasını sağlar. Site haritaları internet sitelerinin görsel veya metinsel düzenlenmiş modelidir de diyebiliriz. Bir site haritasında listelenen her bir satır, direk olarak internet sitesinin ilgili bölümüne bağlanarak etkileşimli bir içerik tablosu haline gelir. Sitamp.Xml hazırlarken önemli olan arama motorlarına göre hazırlanıp önbelleklerine alınması için hatasız olmasını sağlamaktır.

Sitemap (Site Haritası) neden gerekli?

Sitemap dosyaları internet siteleri için çok önemli rehber dosyalardır. Bu nedenle web sayfanız için sitemap dosyası hazırlarken iyi bir planlama yapmanız gerekir. Site haritası dosyası kullanıcı ve Google için bir rehber görevi görür. Google’a hangi sayfaların önemli olduğunu ve sitenize dikkat edilmesi gerektiğini bildirir.

Yorum Yap

Arşivler

Kategoriler

Üst veri